Czemu oscypek zawdzięcza swoją oryginalną nazwę?

Czemu oscypek zawdzięcza swoją oryginalną nazwę?

Podobnie jak inne regiony, także i Podhale może poszczycić się swoimi specjałami, które turyści chętnie kupują dla siebie i jako podarki dla bliskich. Wiele z tych produktów ma regionalne nazwy, których pochodzenie nie jest oczywiste. Chcesz wiedzieć, jaka jest ich etymologia i z czym są one związane? Zapoznaj się z dalszą treścią niniejszego artykułu.

Podhalańskie sery

Górale z Podhala od setek lat trudnią się wypasem owiec, a co za tym idzie, produkują też wspaniałe, podpuszczkowe sery z mleka tych zwierząt. Ich wyrób odbywa się według tradycyjnych receptur i wymaga sporej wiedzy oraz umiejętności. Chociaż najsłynniejszym ze wszystkich rodzajów jest oscypek, można tam również skosztować takich produktów jak korbacz, bundz czy bryndza. Są one cenione nie tylko za wyjątkowy, oryginalny smak, ale także za walory odżywcze.

Oscypek – jego cechy i nazwa

Ten rodzaj podpuszczkowego sera owczego jest chętnie kupowany w kraju i poza jego granicami. Ma nie tylko wrzecionowaty kształt, ale też jasną skórkę nadaną przez wędzenie i niemal biały miąższ. Jego nazwę, której pochodzenie jest dość trudne do ustalenia, chronią regulacje unijne. Uważa się, że miano to związane jest z formą drewnianą o wrzecionowatym kształcie, czyli oscypiorką. Nie jest jednak wykluczone, że pochodzi od czynności wykonywanej podczas produkcji, jaką jest oszczypywanie, inaczej rozdrabnianie palcami twarogu po lekkim ogrzaniu mleka i dodaniu do niego podpuszczki. Z pewnością można by znaleźć jeszcze kilka takich teorii, jednak najważniejszy jest smak i aromat tego niezwykłego produktu.

Czym cechują się oscypki?

Poza wyjątkowym kształtem i wykorzystaniem mleka owczego do produkcji sery te cenione są za wyjątkowy smak i mnóstwo składników odżywczych. Oscypki, podobnie jak inne sery owcze, są bogate w:

  • wapń,
  • białko,
  • tłuszcz.

Mają też w składzie wiele witamin, w tym A, E i kilka z grupy B oraz kwas linolowy. Zarówno dość twarda, nasączona dymem skórka, jak i środek oscypka są niezwykle smaczne. Ponieważ zawierają niewiele laktozy, mogą być spożywane przez alergików.

Czy wędzone sery owcze są drogie?

Cena oscypków zależy od wielu czynników. Są to m.in. jakość i waga, ale istotny jest też region. Należy pamiętać, że te oryginalne wytwarza się w ograniczonych ilościach i tylko podczas letniego wypasu owiec na halach, więc  ich podaż nie jest zbyt wysoka w porównaniu z popytem. Można je kupić w sklepie internetowym. Jeśli jesteś zainteresowany ofertą, odwiedź jego stronę i dokonaj zakupu!