Ile kosztuje badanie wody?

Ile kosztuje badanie wody?

W Polsce wiele domów korzysta z własnych studni. Czasem wynika to z chęci zaoszczędzenia, a w innych przypadkach - z braku dostępu do miejskich instalacji. Zawsze w takiej sytuacji należy zlecić profesjonalne badanie wody. Jaki jest koszt takiej usługi? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

Liczy się zakres

Trzeba zaznaczyć, że laboratorium badania wody pitnej podobne czynności wykonuje w przypadku ścieków i zawartych w nich osadów, a także cieczy w basenie. Tym, co wpływa na cenę testów, jest rodzaj cieczy, która trafia do laboratorium.

Kolejna rzecz to zakres. Można wykonać testy pod kątem występowania określonego składnika, np. związków chemicznych czy drobnoustrojów. W praktyce często robi się te czynności kompleksowo. Przykładowo, analiza mikrobiologiczna wody pozwala określić ilość oraz gatunki mikroflory obecnej w próbce. Najczęściej pod tym kątem wykonuje się testy cieczy ze studni, będącej głównym źródłem w domu.

Badania pojedyncze czy w pakiecie?

Warto zaznaczyć, że analiza uwzględniająca pojedyncze składniki bywa droższa, niż jeśli wybierze się cały pakiet. W przypadku własnego ujęcia ważne, by sprawdzić zdatność do picia pod kątem nie tylko obecności niebezpiecznych drobnoustrojów, ale i np. pierwiastków, które mogą wywoływać szereg reakcji niepożądanych. Dlatego można zlecić badania mikrobiologiczne wody ze studni czy chemiczne, np. pełne, obejmujące mętność, smak, pH i wiele innych elementów.

Ważne jest laboratorium

W końcu liczy się też to, jakiej firmie zleca się pracę. Należy pamiętać, że musi być to podmiot z odpowiednią akredytacją. Każde laboratorium ma również swoje stawki, choć w większości przypadków są one do siebie zbliżone. Warto stawiać na wiarygodnych i sprawdzonych partnerów.