Jak uzyskać zwrot podatku z zagranicy?

Jak uzyskać zwrot podatku z zagranicy?

Odkąd Polska dołączyła do UE, spora liczba Polaków wyjechała za granicę w celach zarobkowych. Wśród najczęściej wybieranych państw można wymienić m.in.  Niemcy, Holandię, Belgię, Szwecję czy Norwegię. Rezydenci oraz nierezydenci powyższych państw mają obowiązek składania corocznych rozliczeń podatkowych. Sprawdź, jak ubiegać się o zwrot podatku.

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania zwrotu podatku?

Każda osoba, która pracowała na stałe lub dorywczo za granicą, może ubiegać się o wypłatę nadpłaconego podatku. Należy równocześnie podkreślić, że w wielu krajach obowiązkiem (również nierezydentów) jest złożenie stosownego rozliczenia w zagranicznych urzędach skarbowych. Jakiekolwiek opóźnienia czy błędy mogą skutkować poważnymi konsekwencjami, w tym karami finansowymi. Wśród najważniejszych dokumentów niezbędnych do sporządzenia rozliczenia można wymienić m.in.:

  • zaświadczenia o zarobkach oraz zaliczkach pobranych na rzecz podatku,
  • kartę podatkową,
  • kopię dowodu tożsamości.

Zwrot podatku z zagranicy jest przesyłany na konto polskiego pracownika w przeciągu maksymalnie 6 miesięcy od dnia złożenia deklaracji w US. Każdy kraj ma własne procedury dotyczące sposobu składania zeznań podatkowych, a także rodzaju stosowanych ulg (obejmujących również obcokrajowców).

Rozliczenie dochodów zagranicznych w polskim urzędzie skarbowym

Dzięki porozumieniom zawartym pomiędzy krajami UE (i nie tylko) polscy pracownicy unikają tzw. podwójnego opodatkowania. Jednak sposób płacenia podatków i ostatecznego rozliczania zależy w dużej mierze od rodzaju podpisanej umowy. Polacy uzyskujący dochody za granicą mają obowiązek złożenia w US PIT-u 36 wraz z załącznikiem PIT/ZG.

Rozliczenie dochodów z zagranicy — samodzielnie czy z biurem?

Większość Polaków ma niemały problem z rozliczaniem polskich PIT-ów ze względu na brak znajomości przepisów oraz podstaw księgowości. Nic więc dziwnego, że procedury zagraniczne stanowią jeszcze większe wyzwanie. O pomyłkę (wiążącą się nawet z karami finansowymi) nietrudno, dlatego lepiej podjąć współpracę z biurem rozliczeniowym.