Jakie normy musi spełniać cysterna przewożąca paliwa?

Jakie normy musi spełniać cysterna przewożąca paliwa?

Przedsiębiorcy zajmujący się obrotem paliwami potrzebują specjalistycznych pojazdów do ich przewozu. Muszą one być dostosowane do potrzeb branży oraz do rodzaju przewożonego towaru, a także spełniać wymagania ściśle określonych norm. Jeśli chcesz wiedzieć, jak są skonstruowane i jakim przepisom podlega ich budowa oraz użytkowanie, przeczytaj ten artykuł do końca!

Normy dla cystern paliwowych

Polska znajduje się pośród 44 krajów, które podpisały międzynarodową umowę dotyczącą przewozu towarów niebezpiecznych, w tym paliw, w transporcie drogowym. Umowa ADR to obszerny akt prawny z załącznikami, w których określane są normy, jakim podlegają pojazdy do przewozu takich ładunków. Każda cysterna schodząca z linii produkcyjnej musi je spełniać, a są one wyjątkowo rygorystyczne. Producenci wyposażają takie zbiorniki w rozmaite rozwiązania technologiczne, mające na celu poprawę bezpieczeństwa.

Materiały, budowa i zabezpieczenia cystern

Do najpopularniejszych należą zbiorniki na mocnym, wieloosiowym podwoziu samochodowym, o pojemności od 10 do 24 tys. litrów, ale na rynku są również dwukrotnie większe. Są one dostępne w różnych kształtach. Do ich budowy wykorzystywane jest najwyższej jakości aluminium, a zbiorniki mogą być wyposażone w kilka komór, zwykle od 2 do 5. W niektórych z cystern stosuje się również izolację termiczną. Wszystkie natomiast uzbrojone są w:

  • złożone systemy czujników elektronicznych,
  • falochrony ograniczające zjawisko bezwładności cieczy,
  • zawory denne i bezpieczeństwa,
  • systemy wentylacji.

Wszystkie te elementy wyposażenia każdej cysterny są wymagane przez wspomniane wyżej regulacje. W czasie eksploatacji muszą przechodzić częste, rygorystyczne badania techniczne.

Co przewozi się w takich zbiornikach?

W cysternach paliwowych przewożony jest głównie olej napędowy, opałowy i benzyna, ale są również takie modele zbiorników, w których można transportować LPG, te jednak podlegają nieco innym normom. Produkowane są z wysokogatunkowej stali nierdzewnej, a ich konstrukcja jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zarysowania, wgniecenia czy pęknięcia. Różnią się też rodzajem niektórych zabezpieczeń.

Inne rodzaje cystern

Producenci mają także w ofercie zbiorniki do przewozu odpadów chemicznych, asenizacyjne, lotniskowe, jak również do transportu produktów żywnościowych, w tym np. mleka. Jednak nie wszystkie z nich podlegają tak surowym normom, jak paliwowe. Jeśli działasz na rynku paliw i potrzebujesz cysterny, znajdź w Internecie producenta i złóż zamówienie!