Wszystko, co powinieneś wiedzieć o silnikach motocyklowych

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o silnikach motocyklowych

Posiadanie motocykla to nie tylko przyjemność. Wiąże się z tym też szereg obowiązków, również w zakresie dbania o niego. Warto więc dowiedzieć się więcej m.in. o silnikach motocyklowych, aby jednostka napędowa Twojego jednośladu służyła Ci jak najdłużej. Jeśli szukasz informacji na ten temat – dobrze trafiłeś! Przeczytaj ten artykuł.

Silniki motocyklowe – co znajdziesz w sprzedaży?

Na rynku są dostępne różne silniki motocyklowe. Łączy je głównie fakt, że każdy z nich składa się z podstawowych elementów, takich jak:

  • cylinder,
  • tłok,
  • zawór wału korbowego,
  • sprzęgło,
  • koło zamachowe,
  • zapłon,
  • układ wydechowy,

a także filtr powietrza i skrzynia biegów. Poza tym jest między nimi szereg różnic, począwszy od tego, czy są dwusuwowe, czterosuwowe, przez liczbę cylindrów, po ich układ, moc, drgania etc. Typy te dobiera się w zależności od tego, z jakiego rodzaju motocyklem ma się do czynienia.

Ile cylindrów i jaką pojemność mają silniki motocyklowe?

Jeden jednoślad może mieć jednostkę napędową z jednym do nawet ośmiu cylindrów. Silniki motocyklowe z kolei mogą mieć pojemność od 125 do 250 cm3. Od tego zależy ich waga, moc, a także ekonomiczność w eksploatacji. Mniejsze zdecydowanie polecane są początkującym motocyklistom. Dopiero z czasem warto przesiadać się na pojazdy z pojemniejszymi motorami.

Przygotowanie silnika do jazdy

Prawidłowa eksploatacja motocykla, w tym jego jednostki napędowej, wymaga właściwego przygotowania jej do pracy. Dlatego, szczególnie jeśli długo nie jeździłeś, sprawdź poziom oleju i w razie potrzeby – uzupełnij go. Przejrzyj też poszczególne elementy motoru, czy są dobrze spasowane i doczepione. Dopiero wtedy możesz bezpiecznie i pewnie wsiąść na swojego stalowego rumaka.

Wymiana oleju – kiedy?

Poziom oleju to nie jedyny czynnik wymagający kontroli. Co jakiś czas trzeba go wymieniać. To z kolei zależy od kilku różnych kwestii, w tym m.in. modelu jednośladu, jego rocznika, a także przebiegu. Warto kierować się też zaleceniami zawartymi w jego instrukcji, ale widełki zazwyczaj określają, że wymiany należy dokonać co 1000-2500 km lub co roku.

Kupno nowego silnika – gdzie najlepiej?

A co w sytuacji, jeśli jednostka napędowa wymaga wymiany? Oczywiście – możesz zlecić pracę odpowiedniemu warsztatowi. Wielu fanów jednośladów jednak dokonuje takich napraw samodzielnie. Jeśli więc interesują Cię silniki motocyklowe – poszukaj sklepu, który specjalizuje się w sprzedaży komponentów do jednośladów.