Co zrobić ze zużytym akumulatorem?

To jedna z części eksploatacyjnych wymienianych w każdym aucie. Nowe baterie samochodowe kupuje się średnio co 4-6 lat. Pozbywanie się jednak starych egzemplarzy nigdy nie powinno polegać na wyrzuceniu ich do kosza! Masz zużyte akumulatory i nie wiesz, co z nimi zrobić? Przeczytaj ten artykuł!

Akumulator samochodowy a zagrożenie dla środowiska

Baterie samochodowe to produkty złożone z różnych elementów, w tym też substancji chemicznych, dzięki którym udaje się uzyskać prąd elektryczny. Elektrody i elektrolity wykorzystywane do ich produkcji często składają się z metali ciężkich, w tym rtęci czy kadmu, ale i ołowiu oraz roztworu kwasu siarkowego. Taka mieszanka w żadnym wypadku nie powinna trafić do środowiska naturalnego! W przeciwnym razie zostanie ono skażone na wiele lat. Skala zanieczyszczeń z tylko jednego, źle zutylizowanego zużytego akumulatora może być ogromna.

Z tego powodu produkty te, podobnie jak wiele innych baterii, podlegają ścisłej regulacji, jeśli chodzi o pozbywanie się ich. Kupujący nowe źródła energii do samochodów czy innych maszyn muszą albo oddać stare, albo uiścić opłatę depozytową w wysokości 30 zł za sztukę. Kaucja ta, jeśli dostarczy się zużyte urządzenie w ciągu 30 dni, jest zwracana.

Recykling akumulatorów to właściwe rozwiązanie!

Jeśli nie skorzysta się z opcji oddania zużytego modelu, istnieją jeszcze inne rozwiązania pozwalające pozbyć się niepotrzebnych już baterii samochodowych – bezpiecznie i z zyskiem! Trzeba tylko znaleźć dobry skup zużytych akumulatorów. Cena, jaką oferują takie firmy za oddawany złom, zależy przede wszystkim od jego masy. Warto jednak pamiętać, że placówka powinna mieć odpowiednią certyfikację. Chodzi o to, aby zawarte w tych produktach substancje, były właściwie zutylizowane, a części, które da się przetworzyć ponownie – trafiły do recyklingu. Sprawdzony skup akumulatorów to przedsiębiorstwo z doświadczeniem, zespołem specjalistów, a przede wszystkim – stosownymi uprawnieniami do konkretnej działalności.

Znajdź odpowiedni skup zużytych akumulatorów!

Masz do oddania stare baterie od auta? Pamiętaj, że w każdym większy mieście, czy to w Szczecinie, Białymstoku, Wrocławiu, czy Krakowie, skup akumulatorów to najlepsze miejsce, gdzie możesz się pozbyć zużytych części. Wybierając certyfikowane placówki, masz pewność, że sprzęt zostanie poddany recyklingowi, a środowisko uniknie zanieczyszczenia.