Komu należy się zwrot podatku z zagranicy?

Wszystkie osoby, które osiągały w poprzednim roku kalendarzowym jakiekolwiek dochody na terytorium zagranicznego państwa, mogą starać się odzyskać część nadpłaconych składek podatkowych. Najważniejsze, aby złożyć PIT w terminie zgodnie z obowiązującymi…Kontynuuj czytanieKomu należy się zwrot podatku z zagranicy?

Jak uzyskać zwrot podatku z zagranicy?

Odkąd Polska dołączyła do UE, spora liczba Polaków wyjechała za granicę w celach zarobkowych. Wśród najczęściej wybieranych państw można wymienić m.in.  Niemcy, Holandię, Belgię, Szwecję czy Norwegię. Rezydenci oraz nierezydenci powyższych…Kontynuuj czytanieJak uzyskać zwrot podatku z zagranicy?

Podstawowe zastosowanie ciągnika komunalnego

Producenci oferują różne rodzaje traktorów, które są stosowane nie tylko w gospodarstwie rolnym. Firmy proponują modele sadownicze, leśne oraz wykorzystywane w pracach budowlanych. W wielu przypadkach wystarczy jedynie zmiana osprzętu, aby…Kontynuuj czytaniePodstawowe zastosowanie ciągnika komunalnego

Skup akumulatorów

Czy trzeba oddać stary akumulator?

Co jakiś czas w samochodzie trzeba zamienić pewne części. Akumulator to jedna z nich. Wymiana baterii średnio powinna następować co około 4-6 lat, a w niektórych warunkach – rzadziej. Przy zakupie nowego elementu jednak często pojawia się pytanie – co zrobić ze starym? Wyrzucić? Czy oddać na skup zużytych akumulatorów? Dowiedz się więcej poniżej!

Akumulatory zawierają niebezpieczne związki

Wewnątrz każdej baterii samochodowej znajdują się niebezpieczne związki, które mogą wyrządzić ogromne szkody w środowisku. Oprócz ołowiu w elektrodach zawierają elektrolit, będący często mieszanką kwasu siarkowego i wody destylowanej. W starszych wersjach ma on formę cieczy, w nowszych – żelu. Niemniej – przedostanie się takich substancji do środowiska wiąże się z jego poważnym zanieczyszczeniem.

Z tego powodu trzeba pamiętać o tym, że zużyte akumulatory nie mogą ot tak wylądować w śmietniku. Podobnie jak w przypadku innych zasobników energii, należy je oddać do odpowiedniego punktu zajmującej się zbiorem odpadów. Istnieje jednak jeszcze jedna opcja, o której właściciele pojazdów często nie wiedzą.

Opłata depozytowa za stary akumulator

Przy zakupie nowego urządzenia można od razu pozbyć się starego. Jeśli jednak przy transakcji nie oddajemy dotychczasowej baterii – sprzedający ma obowiązek pobrać tzw. opłatę depozytową w wysokości 30 zł za sztukę. Nabywca otrzymuje przy tym potwierdzenie pobrania kaucji. Jeśli w ciągu 30 dni dostarczy się stary sprzęt, wówczas zostaje ona zwrócona.

Gdzie oddać stary akumulator?

Co zrobić, gdy masz do oddania takie urządzenie (lub kilka)? W każdym większym mieście z pewnością działa jakiś skup akumulatorów. W Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Katowicach i w wielu innych miejscowościach można znaleźć specjalistów, u których pozbędziesz się baterii w dobrej cenie. Pamiętaj jednak, by wybrać podmiot z odpowiednią certyfikacją!