Czy trzeba oddać stary akumulator?

Co jakiś czas w samochodzie trzeba zamienić pewne części. Akumulator to jedna z nich. Wymiana baterii średnio powinna następować co około 4-6 lat, a w niektórych warunkach – rzadziej. Przy zakupie nowego elementu jednak często pojawia się pytanie – co zrobić ze starym? Wyrzucić? Czy oddać na skup zużytych akumulatorów? Dowiedz się więcej poniżej!

Akumulatory zawierają niebezpieczne związki

Wewnątrz każdej baterii samochodowej znajdują się niebezpieczne związki, które mogą wyrządzić ogromne szkody w środowisku. Oprócz ołowiu w elektrodach zawierają elektrolit, będący często mieszanką kwasu siarkowego i wody destylowanej. W starszych wersjach ma on formę cieczy, w nowszych – żelu. Niemniej – przedostanie się takich substancji do środowiska wiąże się z jego poważnym zanieczyszczeniem.

Z tego powodu trzeba pamiętać o tym, że zużyte akumulatory nie mogą ot tak wylądować w śmietniku. Podobnie jak w przypadku innych zasobników energii, należy je oddać do odpowiedniego punktu zajmującej się zbiorem odpadów. Istnieje jednak jeszcze jedna opcja, o której właściciele pojazdów często nie wiedzą.

Opłata depozytowa za stary akumulator

Przy zakupie nowego urządzenia można od razu pozbyć się starego. Jeśli jednak przy transakcji nie oddajemy dotychczasowej baterii – sprzedający ma obowiązek pobrać tzw. opłatę depozytową w wysokości 30 zł za sztukę. Nabywca otrzymuje przy tym potwierdzenie pobrania kaucji. Jeśli w ciągu 30 dni dostarczy się stary sprzęt, wówczas zostaje ona zwrócona.

Gdzie oddać stary akumulator?

Co zrobić, gdy masz do oddania takie urządzenie (lub kilka)? W każdym większym mieście z pewnością działa jakiś skup akumulatorów. W Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Katowicach i w wielu innych miejscowościach można znaleźć specjalistów, u których pozbędziesz się baterii w dobrej cenie. Pamiętaj jednak, by wybrać podmiot z odpowiednią certyfikacją!