Czym są pilastry i jak wykorzystać je podczas aranżacji wnętrza?

Czym są pilastry i jak wykorzystać je podczas aranżacji wnętrza?

W trendach wnętrzarskich od lat dominują dwa style — loftowy oraz skandynawski. Jednak tego typu klimaty nie odpowiadają każdemu. Sporo właścicieli remontowanych mieszkań czy domów poszukuje eleganckich i wyróżniających się dekoracji, chcąc uzyskać niepowtarzalny efekt. Ciekawą ozdobą może być sztukateria w postaci pilastrów (składających się z kilku odrębnych elementów). Sprawdź, gdzie znaleźć taką dekorację. 

Jak wykorzystać pilastry, wykańczając wnętrze?

W czasach starożytnych oraz nieco późniejszym okresie takie rozwiązanie stanowiło element elewacji budynku. Do dziś na wielu muzeach, amfiteatrach czy bazylikach można podziwiać przepiękne, bogato zdobione pilastry. Producenci takich ozdób proponują kolumny i półkolumny wraz z głowicami i cokołami. Najczęściej produkt jest wykonany z lekkiego styropianu. Możliwości wykorzystania takiej dekoracji jest naprawdę wiele. Najczęściej pilastry są montowane w postaci obramowania drzwi, kominka lub regału z książkami, a także w celu podkreślenia danego miejsca, m.in. strefy relaksu w salonie. Taka charakterystyczna ozdoba sprawdzi się doskonale w nowoczesnych wnętrzach.

Czy montaż pilastrów jest trudny?

Kiedyś znana była głównie sztukateria gipsowa, której położenie na ścianie lub suficie nie należało do najprostszych czynności. Dziś producenci oferują lekkie i proste w montażu pilastry wykonane ze styropianu. Wystarczy wyposażyć się w dobry klej monterski (dopasowany do rodzaju posiadanej sztukaterii) wraz z pistoletem. Podczas prac wykończeniowych przydadzą się również takie narzędzia jak m.in. piła z drobnymi zębami, ołówek, miarka i skrzynka uciosowa.

Gdzie znaleźć szeroki wybór sztukaterii?

Tego rodzaju dekoracje wewnętrzne były modne w drugiej połowie XX wieku, a następnie zostały po prostu wyparte z rynku przez inne trendy wnętrzarskie. Obecnie jednak ponownie pojawiają się w asortymentach sklepów. Największy wybór jest dostępny oczywiście w internecie. Klienci mogą dopasować rozmiar, kształt, a także rodzaj zdobienia pilastrów, dzięki czemu wybrany produkt będzie idealnie wpasowywał się w wystrój.