Czy trzeba oddać stary akumulator?

Co jakiś czas w samochodzie trzeba zamienić pewne części. Akumulator to jedna z nich. Wymiana baterii średnio powinna następować co około 4-6 lat, a w niektórych warunkach – rzadziej. Przy…Kontynuuj czytanieCzy trzeba oddać stary akumulator?

Co zrobić ze zużytym akumulatorem?

To jedna z części eksploatacyjnych wymienianych w każdym aucie. Nowe baterie samochodowe kupuje się średnio co 4-6 lat. Pozbywanie się jednak starych egzemplarzy nigdy nie powinno polegać na wyrzuceniu ich…Kontynuuj czytanieCo zrobić ze zużytym akumulatorem?

Kurkuma

Działanie i właściwości lecznicze kurkumy

Charakterystyczny, lekko gorzki smak i intensywny żółty kolor to znaki szczególne tej popularnej przyprawy. Wiele osób kojarzy kurkumę jako aromatyczny dodatek do dań. Jednak jej właściwości sprawiają, że jest to bardzo wartościowe kłącze również o działaniu leczniczym. Sprawdź, na co jest dobrym rozwiązaniem i jak wprowadzić ją do codziennej diety.

Kurkuma – właściwości

Przypominająca imbir przyprawa wykorzystywana jest m.in. w medycynie chińskiej czy indyjskiej. Lecznicze właściwości kurkumy wynikają z wysokiej zawartości witamin i składników mineralnych, ale przede wszystkim kurkuminy. 

To właśnie ten związek sprawia, że kurkuma ma działanie:

  • przeciwzapalne,
  • przeciwutleniające,
  • przeciwbakteryjne,
  • przeciwwirusowe,
  • odkażające,
  • detoksykujące.

Najkorzystniej wybierać suplementy, w których składzie jest też piperyna, usprawniająca prawidłowe przyswajanie kurkuminy.

Na co jest kurkuma?

Jej smak i intensywna barwa sprawiają, że jest wykorzystywany jako tańszy zamiennik szafranu i naturalny barwnik spożywczy. Jest dodatkiem do dań kuchni indyjskiej i azjatyckiej.

Jako suplement jest stosowana głównie w formie tabletek lub proszku. Na co jest kurkuma? Wspiera pracę układu trawiennego, przyspiesza metabolizm i usprawnia wydzielanie żółci. Obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi. Dodatkowo ma działanie rozkurczające, dlatego sprawdza się również do łagodzenia bólów menstruacyjnych. Korzystnie wpływa na takie organy jak trzustka, wątroba, serce, dbając o ich prawidłową pracę, a także dotlenia układ krwionośny.

Przyprawa przyspiesza gojenie ran i zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji wirusowej czy bakteryjnej. Praktykowana jest w leczeniu stanów zapalnych i choroby Alzheimera. Przy trądziku czy przebarwieniach wykorzystuje się ją do przygotowywania maseczek. Ma też działanie wybielające i antybakteryjne, więc jest dodatkiem do past do zębów. Przyprawa pojawia się w kosmetykach do makijażu, np. we fluidach czy szminkach albo perfumach.

Kurkuma – złota przyprawa

Szereg korzystnych właściwości sprawia, że kłącze jest chętnie wykorzystywane w medycynie, dietetyce i kosmetologii  to właśnie w tych dziedzinach szczególnie docenia się jej prozdrowotne działanie. Kurkuma to nie tylko bardzo aromatyczna przyprawa, ale też produkt, który może być stosowany przy różnych schorzeniach. Trzeba pamiętać, że nie jest to lek, więc decyzje o zażywaniu warto poprzedzić konsultacją ze specjalistą.