Pilastry wewnętrzne dekoracyjne — do jakich wnętrz pasują?

Pilastry wewnętrzne dekoracyjne — do jakich wnętrz pasują?

Dekoracje w antycznym wydaniu można podziwiać podczas zwiedzania zabytków. Najczęściej sztukateria była montowana jako element elewacji na muzeach, bazylikach czy amfiteatrach. Obecnie jednak coraz częściej pilastry są wykorzystywane jako dekoracja wewnętrzna, podkreślająca nowoczesny styl aranżowanego mieszkania lub domu. Sprawdź, jak łączyć starożytne ornamenty z obecnymi trendami.

Gdzie zamontować pilastry wewnętrzne?

Możliwości zastosowania takiej dekoracji jest naprawdę sporo i wszystko tutaj zależy od wielkości wnętrza oraz pomysłowości właściciela. Zwykle pilastry pełnią funkcję obramowania wnęki okiennej lub drzwiowej oraz można je wykorzystać aby obudować wpuszczony w ścianę regał czy wnękę, stworzyć oryginalną zabudowę kominka lub wydzielić miejsce przeznaczone do odpoczynku, pracy czy spędzania czasu z najbliższymi. Najczęściej sztukateria jest montowana w salonie, sypialni lub na korytarzu.

Sztukateria we wnętrzu eklektycznym

Obecnie wielu architektów stawia na styl eklektyczny, dzięki któremu można stworzyć oryginalne pomieszczenie, łącząc różne trendy wnętrzarskie. W takich projektach doskonale sprawdzą się właśnie pilastry, stanowiąc unikatową i elegancką ozdobę. Warto jednak pamiętać, że sztukateria sama w sobie jest dosyć charakterystycznym elementem, dlatego reszta dodatków powinna być raczej stosowana (pod względem kolorów, wzorów i kształtów). W sklepach dostępne są zwykle pilastry białe, jednak istnieje opcja ich samodzielnego pomalowania, aby ozdoba „wtopiła się” w odcień pomalowanej ściany lub wręcz przeciwnie — zyskała jeszcze więcej charakteru.

Czym kierować się podczas wyboru pilastrów?

Mimo iż w drugiej połowie XX wieku w trendach obowiązywała sztukateria gipsowa, to obecnie większość właścicieli nieruchomości decyduje się jednak na produkty wykonane z lekkiego styropianu. Taka forma jest znacznie łatwiejsza w montażu oraz lepiej się prezentuje, nadając wnętrzu elegancki styl. Warto skupić się na ofertach internetowych sprzedawców, którzy proponują bogaty wybór pilastrów — w wersji klasycznej lub z bogatymi zdobieniami.