Komu należy się zwrot podatku z zagranicy?

Wszystkie osoby, które osiągały w poprzednim roku kalendarzowym jakiekolwiek dochody na terytorium zagranicznego państwa, mogą starać się odzyskać część nadpłaconych składek podatkowych. Najważniejsze, aby złożyć PIT w terminie zgodnie z obowiązującymi…Kontynuuj czytanieKomu należy się zwrot podatku z zagranicy?

Jak uzyskać zwrot podatku z zagranicy?

Odkąd Polska dołączyła do UE, spora liczba Polaków wyjechała za granicę w celach zarobkowych. Wśród najczęściej wybieranych państw można wymienić m.in.  Niemcy, Holandię, Belgię, Szwecję czy Norwegię. Rezydenci oraz nierezydenci powyższych…Kontynuuj czytanieJak uzyskać zwrot podatku z zagranicy?

Podstawowe zastosowanie ciągnika komunalnego

Producenci oferują różne rodzaje traktorów, które są stosowane nie tylko w gospodarstwie rolnym. Firmy proponują modele sadownicze, leśne oraz wykorzystywane w pracach budowlanych. W wielu przypadkach wystarczy jedynie zmiana osprzętu, aby…Kontynuuj czytaniePodstawowe zastosowanie ciągnika komunalnego

Przy jakich pracach wykorzystywany jest ciągnik komunalny?

Przy jakich pracach wykorzystywany jest ciągnik komunalny?

Na rynku można znaleźć sporo modeli traktorów, które różnią się wielkością, parametrami technicznymi oraz przeznaczeniem. Warto o tym pamiętać podczas poszukiwania odpowiedniego pojazdu do codziennej pracy. Nie każda maszyna poradzi sobie w warunkach miejskich, gdzie istotne są duża zwrotność oraz niewielkie wymiary, czy na podmokłych i nierównych terenach leśnych. Przekonaj się, jaki model sprawdzi się przy pracach komunalnych.

Różnice pomiędzy ciągnikiem rolniczym a komunalnym

Traktory wykorzystywane w gospodarstwach można podzielić według budowy układu jezdnego. Wyróżnia się ciągnik rolniczy 4×4 lub 4×2, a także model gąsienicowy czy półgąsienicowy. Tego rodzaju maszyny zostały odpowiednio przystosowane do pracy niemal w każdych warunkach na roli oraz do przewożenia naczep i dodatkowego osprzętu rolniczego. Z kolei ciągnik komunalny charakteryzuje się znacznie mniejszymi wymiarami, dzięki czemu może być stosowany także do pielęgnacji zieleni w parkach czy prywatnych ogrodach. Ponadto pojazd musi wyróżniać się dobrą zwrotnością i standardowo jest wyposażony w napęd 4×4.

Szerokie zastosowanie ciągnika komunalnego

Opisywane maszyny mogą być stosowane zarówno przez przedstawicieli samorządów miejskich, jak i prywatne firmy, które zajmują się pielęgnacją terenów zielonych czy odśnieżaniem dróg i chodników. To właśnie od zakresu świadczonych usług zależeć będzie dobór właściwego ciągnika i dodatkowego osprzętu. Niektórym przedsiębiorstwom wystarczy jeden pojazd, a inne muszą wręcz zaopatrzyć się nawet w kilka traktorów, by móc w terminie wykonać wszystkie zlecone prace (mowa głównie o usługach realizowanych na sporych obszarach gminnych i miejskich).

Wśród najważniejszych prac komunalnych świadczonych z użyciem ciągnika można wymienić:

  • oczyszczanie powierzchni dróg i poboczy,
  • koszenie trawników,
  • odśnieżanie,
  • wywóz śmieci.

Nowy czy używany traktor do prac komunalnych?

Przyszli właściciele specjalistycznych maszyn mają do wyboru ofertę producenta lub wyszukanie odpowiedniego sprzętu na rynku wtórnym. Ostateczna decyzja zależy przede wszystkim od oczekiwań oraz potrzeb klienta, a także możliwości finansowych. Należy jednak podkreślić, że nowe ciągniki można nabyć z wykorzystaniem kredytu lub leasingu. Pojazdy są na gwarancji, więc ich posiadacz skorzysta również z usług serwisowych.