Stół drewniany loftowy — jaki kształt?

Meble te mają najczęściej kwadratowe, prostokątne, okrągłe i owalne blaty. Rzadziej na rynku można znaleźć bardziej wyszukane wersje stołów, w fantazyjnych kształtach —  zwykle w kolekcjach znanych producentów, ale nie…Kontynuuj czytanieStół drewniany loftowy — jaki kształt?

W jakich gałęziach gospodarki przydaje się cysterna?

Wiele dziedzin gospodarki potrzebuje specjalistycznych pojazdów do przewozu ciekłych ładunków, w tym także potencjalnie niebezpiecznych dla środowiska. Ich producenci dostosowują je do konkretnych wymagań, wyposażając w rozmaite rozwiązania. Chcesz wiedzieć, gdzie…Kontynuuj czytanieW jakich gałęziach gospodarki przydaje się cysterna?

Rodzaje silników motocyklowych – poznaj je teraz

Rodzaje silników motocyklowych – poznaj je teraz

Motocykle wykorzystują najróżniejsze jednostki napędowe. Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak wiele silników motocyklowych jest dostępnych na rynku, a warto to wiedzieć np. w sytuacji, gdy przychodzi pora na wymianę „serca” we własnym pojeździe. Jeśli szukasz informacji na ten temat – przeczytaj poniższy artykuł.

Dwusuwowe i czterosuwowe

To podstawowy podział jednostek napędowych w motocyklach. Dwutakty są charakterystyczne dla starszych maszyn, skuterów i motorowerów. Mają prostą konstrukcję, ale zużywają dużo paliwa i są głośne i wysokoemisyjne. Dlatego stanowią rzadkość wśród współczesnych pojazdów. Skutecznie zastąpiły je silniki motocyklowe czterosuwowe – cichsze, wydajniejsze i bardziej ekologiczne. Oba typy działają w czterech fazach:

  • ssania,
  • sprężania,
  • pracy,
  • wydechu,

a w czasie tego cyklu tłok wykonuje dwa lub cztery suwy (w zależności od typu).

Single

Stosowane zazwyczaj w motocyklach off-road jednostki napędowe z jednym cylindrem charakteryzują się niewielką masą i gabarytem w ogóle. Są łatwe w serwisowaniu (nawet samodzielnym), ale charakteryzuje je dość krótka żywotność. Generują też duże drgania, przy czym są w stanie uzyskać szybko maksymalną moc.

Rzędowe

To typ silnika motocyklowego, którego cylindry ustawione są w jednej linii. Należą one do najpopularniejszych modułów stosowanych w jednośladach. Motor ten montuje się często w ścigaczach, gdyż osiąga dużą moc maksymalną. Z tego względu, jak i przez generowane przez niego wysokie obroty, wymaga on dobrych olejów. Obciążenia, jakim podlega, sprawiają, że czas jego eksploatacji jest przeciętny.

Silniki widlaste

Cechujące się niewielkimi drganiami, wysokim momentem obrotowym silniki motocyklowe typu widlastego (V) są cenione ze względu na ich długowieczność. Ponadto takie ustawienie pozwala na stworzenie wąskich konstrukcji. Jednostki napędowe tego typu stosuje się w cruiserach i chopperach.

Silniki typu Boxer

Motory te mają specyficzną konstrukcję. Ich cylindry leżą naprzeciw siebie w linii prostej. Cechują się szeroką budową, minimalnymi drganiami i niskim poziomem hałasu, porównywanego do „basowego pomruku”.

Gdzie kupić nowy silnik motocyklowy?

Powyżej poznałeś większość silników motocyklowych, jakie stosuje się w jednośladach. Jak mogłeś zauważyć – typ często zależy od rodzaju motocykla. Ważne jednak, aby dobrać komponent odpowiadający nie tylko jednośladowi, ale i dobrej jakości. Dlatego korzystaj z ofert renomowanych dostawców części do tych pojazdów.