Terminal płatniczy – kiedy jest obowiązkowy?

Pandemia i jej następstwa dla gospodarki to część czynników, jakie wpłynęły na wzrost popularności transakcji bezgotówkowych. Na mocy jednak Polskiego Ładu, czyli szeroko zakrojonego programu reform gospodarczych, wiele podmiotów funkcjonujących musi mieć terminale płatnicze. Kto jest do tego zobowiązany? Przekonaj się już teraz!

Kto musi mieć terminal płatniczy?

Artykuł 19a Prawa przedsiębiorców wyraźnie wskazuje, że określone firmy powinny dawać możliwość płacenia klientom metodą bezgotówkową. Co ważne, tyczy się to każdego miejsca, gdzie usługi są faktycznie wykonywane, czyli zarówno w lokalu należącym do przedsiębiorstwa, poza nim, jak i w pojeździe, używanym do świadczenia usług przewozowych. Ustawa wskazuje jednocześnie, że instrumentem płatniczym może być terminal zsynchronizowany z kasą fiskalną, przelew lub blik, przy czym pierwsze narzędzie zdecydowanie jest najpopularniejsze.

Od tej reguły są jednak pewne wyjątki. Więcej informacji o nich zawarto w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Tam też typy tych podmiotów zostały wyraźnie wskazane.

Jakie korzyści wiążą się z posiadaniem terminala płatniczego?

Posiadanie terminalu płatniczego wiąże się z licznymi korzyściami. Oprócz tego, że firma otwiera się na klientów, którzy coraz chętniej wykorzystują tę metodę, ustawodawca przewidział jeszcze 2 ulgi, w tym m.in.:

  • szansę na odliczenie od podstawy opodatkowania kosztu zakupu urządzeń,
  • szybszy zwrot podatku VAT (nawet w terminie 15 dni, jeśli spełni się określone warunki).

Wysokość zwrotu sięga nawet 2500 złotych, z kolei najniższy wynosi 1000 zł. Co ważne – o ulgę tę można starać się w roku podatkowym, gdy przedsiębiorstwo umożliwiło płacenie w systemie bezgotówkowym.

Brak terminala płatniczego – jakie sankcje?

Warto pamiętać, że podmioty, które muszą mieć terminale płatnicze , jeśli ich nie posiadają narażają się na kary. Oprócz grzywny 5000 złotych firma może nie otrzymać zwrotu VAT-u w przyspieszonym terminie. Jeśli należysz do przedsiębiorców zobowiązanych do udostępniania płatności bezgotówkowych, zainwestuj w odpowiednie urządzenie.