Do czego służy oprogramowanie CAD?

Obecnie trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie firm bez aplikacji wspomagających komputerowe projektowanie obiektów. Pojawienie się tego typu rozwiązań zrewolucjonizowało rynek, pozwoliło przyspieszyć pracę, wyeliminować wiele błędów. Kluczowy jest wybór właściwej aplikacji…Kontynuuj czytanieDo czego służy oprogramowanie CAD?

Jak wybierać oprogramowanie CAD? Praktyczne porady!

Projektowanie komputerowe znacznie przyspieszyło wykonywanie pracy w zakładach przemysłowych. Stosowanie tego rozwiązania usprawnia wiele procesów. Żeby jednak specjaliści mogli w pełni wykorzystywać potencjał tzw. grafiki inżynierskiej, muszą otrzymać idealnie dopasowane…Kontynuuj czytanieJak wybierać oprogramowanie CAD? Praktyczne porady!

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o silnikach motocyklowych

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o silnikach motocyklowych

Posiadanie motocykla to nie tylko przyjemność. Wiąże się z tym też szereg obowiązków, również w zakresie dbania o niego. Warto więc dowiedzieć się więcej m.in. o silnikach motocyklowych, aby jednostka napędowa Twojego jednośladu służyła Ci jak najdłużej. Jeśli szukasz informacji na ten temat – dobrze trafiłeś! Przeczytaj ten artykuł.

Silniki motocyklowe – co znajdziesz w sprzedaży?

Na rynku są dostępne różne silniki motocyklowe. Łączy je głównie fakt, że każdy z nich składa się z podstawowych elementów, takich jak:

  • cylinder,
  • tłok,
  • zawór wału korbowego,
  • sprzęgło,
  • koło zamachowe,
  • zapłon,
  • układ wydechowy,

a także filtr powietrza i skrzynia biegów. Poza tym jest między nimi szereg różnic, począwszy od tego, czy są dwusuwowe, czterosuwowe, przez liczbę cylindrów, po ich układ, moc, drgania etc. Typy te dobiera się w zależności od tego, z jakiego rodzaju motocyklem ma się do czynienia.

Ile cylindrów i jaką pojemność mają silniki motocyklowe?

Jeden jednoślad może mieć jednostkę napędową z jednym do nawet ośmiu cylindrów. Silniki motocyklowe z kolei mogą mieć pojemność od 125 do 250 cm3. Od tego zależy ich waga, moc, a także ekonomiczność w eksploatacji. Mniejsze zdecydowanie polecane są początkującym motocyklistom. Dopiero z czasem warto przesiadać się na pojazdy z pojemniejszymi motorami.

Przygotowanie silnika do jazdy

Prawidłowa eksploatacja motocykla, w tym jego jednostki napędowej, wymaga właściwego przygotowania jej do pracy. Dlatego, szczególnie jeśli długo nie jeździłeś, sprawdź poziom oleju i w razie potrzeby – uzupełnij go. Przejrzyj też poszczególne elementy motoru, czy są dobrze spasowane i doczepione. Dopiero wtedy możesz bezpiecznie i pewnie wsiąść na swojego stalowego rumaka.

Wymiana oleju – kiedy?

Poziom oleju to nie jedyny czynnik wymagający kontroli. Co jakiś czas trzeba go wymieniać. To z kolei zależy od kilku różnych kwestii, w tym m.in. modelu jednośladu, jego rocznika, a także przebiegu. Warto kierować się też zaleceniami zawartymi w jego instrukcji, ale widełki zazwyczaj określają, że wymiany należy dokonać co 1000-2500 km lub co roku.

Kupno nowego silnika – gdzie najlepiej?

A co w sytuacji, jeśli jednostka napędowa wymaga wymiany? Oczywiście – możesz zlecić pracę odpowiedniemu warsztatowi. Wielu fanów jednośladów jednak dokonuje takich napraw samodzielnie. Jeśli więc interesują Cię silniki motocyklowe – poszukaj sklepu, który specjalizuje się w sprzedaży komponentów do jednośladów.