Do czego służy oprogramowanie CAD?

Obecnie trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie firm bez aplikacji wspomagających komputerowe projektowanie obiektów. Pojawienie się tego typu rozwiązań zrewolucjonizowało rynek, pozwoliło przyspieszyć pracę, wyeliminować wiele błędów. Kluczowy jest wybór właściwej aplikacji…Kontynuuj czytanieDo czego służy oprogramowanie CAD?

Jak wybierać oprogramowanie CAD? Praktyczne porady!

Projektowanie komputerowe znacznie przyspieszyło wykonywanie pracy w zakładach przemysłowych. Stosowanie tego rozwiązania usprawnia wiele procesów. Żeby jednak specjaliści mogli w pełni wykorzystywać potencjał tzw. grafiki inżynierskiej, muszą otrzymać idealnie dopasowane…Kontynuuj czytanieJak wybierać oprogramowanie CAD? Praktyczne porady!

Wybór quada spalinowego – na co zwrócić uwagę?

Wybór quada spalinowego – na co zwrócić uwagę?

Pojazdy ATV to rewelacyjne rozwiązanie dla każdego, kto szuka czterech kółek do szybkiego poruszania się po bezdrożach… lub po prostu – dla fanów prędkości. Jak jednak wybrać właściwy quad spalinowy dla siebie? Jakie ich typy się wyróżnia? O tych i innych rzeczach dowiesz się z poniższego artykułu. Przeczytaj go już teraz.

Wszystko, co musisz wiedzieć, nim kupisz quada

Zanim nabędziesz ATV, zadbaj o stosowne uprawnienia. Najniższe dla tego typu pojazdu to kat. AM. Wówczas zyskujesz prawo do prowadzenia maszyn o wadze nieprzekraczającej 350 kg. Jednocześnie możesz rozwinąć prędkość jedynie do 45 km/h. Jeśli marzy Ci się cięższy sprzęt lub chcesz pędzić na nim szybciej – wówczas musisz podejść do egzaminu na uprawnienia kat. B1.

Pora przyjrzeć się specyfikacjom technicznym branych pod uwagę sprzętów. Jednym z najważniejszych czynników jest moc i pojemność silnika. Nie pomijaj też skrzyni biegów – quady spalinowe mają zarówno automatyczne, jak i manualne przekładnie, zachowujące się w terenie bardzo różnie. Ostatecznie – powinieneś zastanowić się nad rodzajem ATV, który chcesz nabyć.

Typy quadów                                                   

Są trzy kategorie quadów spalinowych – sportowe, rekreacyjne i przeprawowe. Te pierwsze są przeznaczone dla osób z doświadczeniem w prowadzeniu takich maszyn. Najlepiej spisują się podczas zawodów, gdyż w codziennym użytkowaniu ich eksploatacja bywa bardzo kosztowna. ATV dla sportowców mają silniki o pojemności około 1000 cm3.

A jakie są quady spalinowe rekreacyjne? To idealny sprzęt do użytku na co dzień. Ich „serce” ma objętość oscylującą w okolicach 100-250 cm3. To propozycja dla amatorów, którzy chcą od czasu do czasu wybrać się nim na tor lub przemierzać inne bezdroża. Przeprawowe natomiast to silne maszyny, wyposażone w silnik o większej pojemności, ze wzmocnionym zawieszeniem i wyższym prześwitem do swobodnego poruszania się po nierównościach.

Quad dla amatora?

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z takimi maszynami, to pamiętaj, że model musi być dostosowany do Twoich możliwości. Nie powinien być więc zbyt masywny ani mieć dużej mocy. Nim przesiądziesz się na coś większego i silniejszego, wpierw musisz nauczyć się techniki jazdy i panowania nad stalowym rumakiem.